21 maja, 2015

krok po kroku jak zacząć mówić po angielsku

Autorem tego artykułu jest Marcin ze Sprachcaffe.

1.Spraw żeby nauka była przyjemnością i rozrywką

Szukaj materiałów do nauki, z których korzystanie sprawi Ci przyjemność. Oprócz podręczników, w których znajduje się wiadomości będące filarem nauki języka, powinieneś korzystać z innych urozmaiconych źródeł. Aplikacje na telefon, gry językowe, oglądanie angielskojęzycznych filmów, czytanie książek, czytanie czasopism o tematyce, która Cię interesuje [nawet z magazynów plotkarskich (!) można wiele się nauczyć, co więcej są one intuicyjne i wielu słów i zwrotów można domyślić się z kontekstu], czytanie przepisów kulinarnych, blogów językowych, oglądanie vlogów, tłumaczenie tekstów piosenek, wypowiadanie się na forach – wszystko co sprawi, że nauka będzie urozmaicona i połączona z Twoimi zainteresowaniami. Ważne żeby nauka stapiała się z naszym życiem i nie była dla nas nużącą, czasochłonną czynnością, a raczej sprawiała nam przyjemność i dostarczała rozrywki. Rób to, co zawsze – ale w języku angielskim!

okładka magazynu English Matters do nauki angielskiego, wyd. Colorfulmedia
Fot: English Magazine

 

2. Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj…

Nawet najbardziej ciekawe metody nauki nie zastąpią nam konwersacji z innym człowiekiem. Nawet, jeśli jesteśmy mistrzami gramatyki, słownictwa i wymowy – nie ma lepszej nauki niż weryfikacja powyższych podczas prawdziwej rozmowy. Warto zatem zapisać się na konwersacje, lekcje angielskiego, aby otrzymywać na bieżąco informacje zwrotne na temat naszych wypowiedzi i być poprawianym po popełnieniu ewentualnych błędów. Na błędach powinniśmy się uczyć, ale ich nie powtarzać!

3. Rozmawiaj z native speakerami

Kolejnym poziomem wtajemniczenia w umiejętności posługiwania się językiem jest rozmowa, ale tym razem koniecznie z native speakerem. Nawet najlepszy nauczyciel z perfekcyjnym akcentem nie zastąpi rozmowy z native speakerem, który być może nie będzie posługiwał się aż tak poprawnym, perfekcyjnym i wyuczonym językiem, ale za to takim, którym posługuje się na co dzień. A przecież to w nauce języka jest najważniejsze – potrafić dogadać się z osobami, dla których język angielski jest językiem, którego używają naturalnie. Przecież nawet my, na co dzień nie posługujemy się w 100% poprawną polszczyzną, [choć powinniśmy] którą znaleźć można w podręcznikach. Język ewoluuje, w życiu codziennym używamy wielu wyrażeń potocznych, a przyjętych do języka, idiomów, skrótów, slangu i innych charakterystycznych wyrażeń, których nie znajdziemy w podręcznikach.

Jak mówić jak Native? Zobacz video!

4. Poznaj język w jego naturalnym środowisku

Wyjedź za granicę do kraju, w którym używa się języka angielskiego. W każdym kraju, a nawet regionie angielski może brzmieć inaczej. Żeby dobrze mówić i rozumieć język warto spotkać się z żywym językiem, rozmawiać z osobami o różnych akcentach, dialektach a nawet sposobie mówienia. Na początku zderzenie z prawdziwym językiem może być trudne, ale niewątpliwie jest to najlepsza metoda na jego opanowanie. Najlepiej wypuścić się na głęboką wodę – wyjechać samemu tzn. bez znajomych, którzy mówią w naszym rodzimym języku. Jednocześnie warto mieć też wsparcie nauczycieli i osób, które nadal będą nas uczyć i rozwiewać ewentualne wątpliwości, które napotka się w życiu codziennym. Ważne jest żeby wybrać szkołę, której jakość nauczania potwierdzona jest certyfikatem np. British Council. Przebywając za granicą należy próbować swoich sił w komunikowaniu się z otoczeniem – chodzić na codzienne zakupy, chodzić na kawę do kawiarni, pytać o ceny, zagadywać ludzi z pytaniem o drogę polecane miejsca i omijać sklepy samoobsługowe itp. Idealnym rozwiązaniem jest wyjazd na kurs lub obóz językowy za granicą – warto zwrócić uwagę, żeby był to wyjazd samodzielny, do szkół bez polskich opiekunów i zorganizowanych grup z Polski. Nauka języka za granicą to sposób na udany i mądrze wykorzystany urlop lub wakacyjny wyjazd dla młodzieży.

 międzynarodowa młodzież odpoczywająca nad basenem Sprachcaffe na Malcie po kursie językowym

Fot: Nauka angielskiego nad basenem, Sprachcaffe, Malta 2015

Poznaj obozy językowe za granicą dla młodzieży.

5. Nie bój się popełniać błędów

Jeśli chodzi o naukę języka to na popełnianiu błędów niewiele się nauczymy, dlatego warto jeśli ktoś czuwa nad nasza poprawnością językową i chroni nas przed ich powtarzaniem. Z drugiej strony jednak nie możemy się blokować przed rozmowami z obawy o popełnienie błędu czy też niezrozumienie rozmówcy. Zawsze lepiej mówić, popełniać błędy i być poprawianym niż nie mówić w ogóle. Przełamaniu bariery językowej sprzyjają wyjazdy językowe, na których każdy znajduje się z tego samego powodu – chce nauczyć się języka i każdy mniejsze lub większe błędy popełnia. Na początkowym etapie nauki najważniejsza jest komunikacja! Do poprawności językowej należy dążyć i udoskonalać swoje umiejętności w tej kwestii jednak najpierw trzeba zacząć mówić!

Na portalu BBC można zobaczyć jakich częstych błędów językowych nie popełniać.

logo organizatora wyjazdów językowych Sprachcaffe

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}