14 września, 2012

strony do nauki angielskiego

W internecie da się nauczyć każdego języka za darmo. Angielskiego również. A może angielskiego przede wszystkim. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest tak duże, że wiele stron jest w stanie utrzymywać się z reklam, co oznacza, że użytkownik nic nie płaci.

Może nie zawsze materiały są pięknie przygotowane od strony graficznej, czasem natkniemy się na coś mniej wartościowego, ale jeśli potrafimy choć trochę odsiać rzeczy bezwartościowe, nasza nauka angielskiego może się praktycznie opierać o bezpłatne strony do nauki angielskiego. Poniżej pięć takich miejsc w internecie oraz jedna ciekawa płatna propozycja.

1. Fiszkoteka

To polski portal, który powstał za pieniądze unijne, a jego centralną częścią jest aplikacja do tworzenia i organizowania fiszek. Jeśli lubimy ten sposób na uczenie się słówek czy zwrotów, pomoże nam wyjść poza klasyczne fiszki.

Są dwa rodzaje kont – darmowe oraz premium. Możemy korzystać z biblioteki dostępnych fiszek na przeróżne tematy, ale serwis daje też możliwość stworzenia swojej kolekcji. W system wbudowane są dźwięki, więc bez problemu poćwiczymy też wymowę. Możemy też korzystać z interaktywnych quizów oraz systemu powtórek, o których będziemy dostawać powiadomienia na e-mail.

Sporo funkcji. Jeśli ktoś stawia na uczenie się z fiszek, warto zapoznać się ze wszystkimi funkcjami strony i dopasować do własnych celów.

2. Eng Vid

Eng Vid to połączenie starego i nowego w uczeniu języków. To, co stare, to biała tablica oraz lektor tłumaczący jakieś zagadnienie gramatyczne lub zestaw słownictwa. Ile to już razy słyszeliśmy tego typu wykłady?

To, co nowe, to forma przekazu – krótkie filmiki na kanale YouTube wbudowane w stronę, na której można zadać nauczycielom pytania, przećwiczyć materiał w różnego rodzaju quizach oraz podzielić się z innymi uczniami swoimi komentarzami. Całość za kompletną darmochę.

3. Kursy BBC

BBC nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednym z zadań tej instytucji jest promowanie nauki języka angielskiego wśród obcokrajowców, szczególnie tych mieszkających na Wyspach lub myślących o przyjeździe.

Ilość oraz jakość materiałów BBC robi wrażenie, ale może być też – paradoksalnie – dezorientująca. Gdzie tu zacząć? Co jest ważne, co mniej ważne? Żeby uniknąć tego typu dylematów, warto gruntownie przejrzeć zestaw kursów i serii oferowanych przez BBC i wybrać coś dla siebie – pod względem poziomu oraz tematyki.

4. Breaking News English

Strona stworzona przez nauczyciela angielskiego uczącego w Azji. Oparta jest na prostym pomyśle – codziennie (lub prawie codziennie) pojawia się nowa lekcja zbudowana wokół jakiegoś bieżącego tematu. Na porządku dziennym są katastrofy, odkrycia naukowe, kontrowersje polityczne, itp.

Oprócz samego tekstu, który moglibyśmy znaleźć na tysiącu innych stron z newsami po angielsku, jest tu sporo ćwiczeń na słownictwo oraz czytanie ze zrozumieniem (szczególnie ważne dla przygotowujących się do egzaminów typu FCE) oraz możliwość odsłuchania historii.

5. English Grammar Secrets

Gramatyki nigdy nie za wiele. Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem zajrzyj na stronę English Grammar Secrets. To prosta strona utrzymująca się z reklam (bezpłatna dla użytkowników) oparta o aplikację do nauki najważniejszych zagadnień gramatycznych w angielskim.

Znajdziesz tu ciekawie skonstruowane zadania oraz część teoretyczną w przyjaznej dla oka szacie graficznej. Jest też możliwość zapisania się na kurs emailowy złożony z lekcji gramatyki angielskiej. Jest to na pewno sposób na dodatkowe ćwiczenie tego elementu.

6. LiveMocha

LiveMocha to płatny serwis. Jest to nowoczesna platforma do nauki języków, nie tylko angielskiego, zbudowana na zasadzie portalu społecznościowego. Jest mnóstwo treści (tekst + wideo) do nauki języka na różnych poziomach zaawansowania.

Oprócz zwykłej treści LiveMocha daje szereg możliwości urozmaicenia swojej nauki języka, dzięki czemu staje się ona dużo bardziej angażująca i autentyczna. W serwisie możesz wyszukiwać ludzi gotowych korespondować z tobą w języku, którego się uczysz. Możesz dzielić się swoimi zdjęciami, opiniami, komentarzami. Jednym słowem uczestniczyć w społeczności ludzi z całego świata uczących się języków, w tym angielskiego.

Rejestracja oraz kilka pierwszych lekcji jest darmowych, ale potem korzystanie z zasobów językowych jest płatne (życie towarzyskie na LiveMocha jest za darmo). Na mój gust ceny są bardzo przystępne (ok. $10 za dostęp do absolutnie wszystkich materiałów miesięcznie).

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}