Najbardziej efektywnym sposobem na nauczenie się języka angielskiego jest oczywiście wyjazd za granicę. Poznawanie języka obcego w jego naturalnym środowisku przynosi zdecydowanie najlepsze efekty. Dobrym pomysłem są organizowane (na przykład przez EF Education First) kursy angielskiego w Anglii. Podczas takiego wyjazdu nie tylko można poznać język i kulturę danego kraju, ale też łatwiej nauczyć się mówić. Rozmawiając z nowopoznanymi ludźmi bardzo szybko nauczymy się przełamywać barierę językową i szybciej zaczniemy płynnie się wysławiać. Przy okazji osłuchamy się z akcentem, a nasza wymowa sanie się bardziej zbliżona do prawidłowej. Podczas podróży, nie tylko będziemy szybciej mówić i więcej rozumieć. Nauczymy się również odpowiadać nieprzygotowani na różne pytania i prowadzić rozmowy w czasie rzeczywistym, co sprawi, że język obcy stanie się dla nas czymś naturalnym. Kursy angielskiego w Anglii są dobrym rozwiązaniem na doszlifowanie swoich umiejętności językowych. A co zrobić by jeszcze szybciej nauczyć się perfekcyjnej wymowy? Oto kilka porad:
Nie bój się – mów!
Jednym ze sposobów na poprawę wymowy jest praktyka, a to oznacza, że będziesz musiał się przyzwyczaić do mówienia na głos. Nadszedł czas, by pozbyć się zahamowań i otworzyć usta. Nie bój się popełniać błędy, każdy je na początku robi. Jedynie dzięki ćwiczeniom możesz je poprawić.
Słuchaj
Mówienie nie jest jedynym kluczem do osiągnięcia sukcesu. Słuchaj osób, których angielski jest rodzimym językiem, a będziesz miał ciągły dostęp do poprawnej wymowy.
Nie masz wśród znajomych native speakera, który by Ci pomagał? Nie martw się! Jest wiele innych sposobów.
● Słuchaj siebie – spróbuj nagrać swój głos, a potem porównaj swoją wymowę do wymowy native speakera. Wyłapiesz różnice i poprawisz błędy
● Słuchaj radia i nagrań po angielsku – bez znaczenia czy są to wiadomości, prognoza pogody czy programy rozrywkowe.Im więcej będziesz słuchać, tym więcej się nauczysz
● Oglądaj programy rozrywkowe i filmy po angielsku
W ten sposób usłyszysz, że wymowa w języku angielskim zależy od miejsca pochodzenia aktora/prezentera. Na przykład, w Wielkiej Brytanii, sposób w jaki osoba z Londynu wymawia słowo „alright” (zgoda, w porządku) różni się od wymowy osoby ze Szkocji.
Bez znaczenia, z którego miejsca na świecie pochodzisz na pewno wiesz, że dialekt i akcent wpływają na sposób mówienia. Angielski niczym się pod tym względem nie różni. Słuchając różnych głosów w radio, telewizji, online, w kinie i piosenkach, zrozumiesz szeroki zakres wymowy w angielskim.
Naucz się fonemów
Język angielski (brytyjski) ma dwadzieścia sześć liter i czterdzieści cztery dźwięki.
Dźwięki są określane poprzez fonemy. Zwróć na nie uwagę kiedy następnym razem zajrzysz do słownika..
Kiedy nauczysz się już fonemów, wymowa słów, nawet tych, o których nigdy w życiu nie słyszałeś, będzie łatwiejsza.
Zwolnij, szkoda nerwów
Na początku postaraj się mówić wolno. To tak jak nauka gry na instrumencie, poprawna wymowa przyjdzie Ci łatwiej, kiedy zwolnisz tempo. Możesz zawsze przyspieszyć, kiedy tylko poczujesz się pewniej.
Zmierz się z wyzwaniami
Zwróć uwagę na dźwięki, których wymowa jest dla Ciebie szczególnie trudna, np. „th”, „ch” i weź je na warsztat. Ćwicz przed lustrem, byś mógł zobaczyć jak się układają Twoje usta i gdzie znajduje się język w stosunku do zębów i podniebienia. Swoje doświadczenie porównaj z tym co widzisz na materiałach wideo.
Naucz się trzech aspektów wymowy
Poprawna wymowa słów jest znacznie trudniejsza niż wymowa pojedynczych dźwięków. Zwróć uwagę na trzy rzeczy:
● Fonetykę – nauka o (pojedynczych) dźwiękach mowy
● Akcent wyrazowy – jedną z sylab w wyrazie wymawiamy silniej (z większą siłą wydechu)
● Akcent logiczny (zdaniowy) – silniejsze wymówienie jednego wyrazu w zdaniu; wymowa poszczególnych słów w zdaniu
Poezja dźwięku
Poezja jest najbardziej ekspresyjną formą języka angielskiego. W poezji dźwięki, rytmy i intonacja (wznoszenie i opadanie głosu) słów jest tak samo ważna jak ich znaczenie. Tak jak w nawyk powinno Ci wejść czytanie na głos książek, gazet, czy magazynów, warto zasmakować się w dźwiękach angielskiej liryki. Zwróć szczególną uwagę na akcent i intonację.
Tekst został przygotowany przez specjalistów z EF Education First.