9 sierpnia, 2019

nauka angielskiego z piosenek

Czy da się nauczyć angielskiego z piosenek? Wszyscy słuchamy mnóstwa anglosaskiej muzyki, od klasyków typu The Beatles czy Elvis Presley po najnowsze trendy w pop kulturze. W pewnym sensie nie da się od niej uciec – jest w radio, w telewizji, w reklamach. Angielski praktycznie sam wchodzi nam do głowy.

Nie oszukujmy się – samo słuchanie muzyki po angielsku nie wystarczy. Może pomóc, szczególnie jeśli wiemy, jak przyspieszyć naukę, ale zazwyczaj będzie to jedna z kilku metod uczenia się. Niezmiernie przyjemna, inspirująca, intrygująca, ale sama w sobie raczej niewystarczająca, żeby opanować wszystkie umiejętności językowe. Wykorzystajmy ją w stu procentach. Przeczytaj, jak uczyć się angielskiego z piosenek.

Krok pierwszy: nagranie lub teledysk

Osobiście jestem fanem uczenia się z teledysków – dzięki nim historia, którą ilustruje piosenka od razu staje się bardziej oczywista, możemy się zacząć domyślać, co mówią słowa. Ok, koniec gadania, po prostu to zróbmy. Nauczmy się tyle, ile się da ze znanego kawałka Beyoncé. Pierwsze zadanie – obejrzyj teledysk. Jest naprawdę fajny.

Krok drugi: praca z tekstem

To jeszcze nie czas, żeby rzucać się na słownik i tłumaczyć każde słówko. Najlepiej po prostu posłuchać tego jeszcze raz, tym razem jednocześnie czytając tekst. Skąd go wziąć. Zajrzyj tutaj.

Połącz to, co widziałeś, ekspresję Beyonce oraz język, który rozumiesz w jedno. Nie ma dobrych i złych odpowiedzi. O czym to jest? Dla Ciebie.

Teraz jest czas na pogrzebanie trochę głębiej. Teraz możesz nauczyć się angielskich słówek i zwrotów z tej piosenki, które są ci nieznane. To jest moment na pracę ze słownikiem, zrobienie notatek, zagłębienie się w język tego świetnego kawałka.

Czego się tu nauczysz? Na pewno języka relacji damsko-męskich, jeśli chodzi o słownictwo. A jeśli chodzi o gramatykę? Na pewno drugi tryb warunkowy [If I were a boy even just for a day, I would…], mówienie o hipotetycznych sytuacjach, spekulowanie. Jest tego trochę jak na tak krótką piosenkę.

Krok trzeci: włącz się w rozmowę

To nie koniec. Co najwyżej połowa naszej pracy z tekstem tej piosenki. Chcesz się nauczyć tak angielskiego czy nie? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj, co inni mają do powiedzenia o If I were a boy Beyoncé. Gdzie? Zajrzyj pod teledysk na YouTube albo pod tekst piosenki na tej drugiej stronie. Powinieneś znaleźć tam dyskusję użytkowników.

jak nauczyć się angielskiego z piosenek?

jak nauczyć się angielskiego z piosenek?

Nie zawsze będzie to angielski najwyższych lotów, ale czy musi być? Najważniejsze, że jest autentyczny. Ludzie używają go, żeby wyrażać myśli, rozmawiać. Przeczytaj tyle, ile wyda ci się interesujące.

A teraz załóż konto i dołącz do rozmowy. Co masz do powiedzenia?

Krok czwarty: opisz swoje wrażenia

Znasz już sens, poznałeś kilka słówek po angielsku, nawet zabrałeś głos. Wykonałeś bardzo dużo pracy nad różnymi umiejętnościami. A teraz dokończ dzieła i napisz dłuższy tekst (200-300 słów) o swoich wrażeniach, przemyśleniach, itp. związanych z tą piosenką. Najlepiej opublikuj to na blogu.

Gotowe. Powtórz wielokrotnie z ulubionymi piosenkami po angielsku. Ze swojej strony polecam coś z lat 80-tych, coś z lat 90-tych i coś całkiem świeżego.

Jak sądzisz? Da się w ten sposób nauczyć angielskiego z piosenek?

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}