13 października, 2012

ile osób na świeicie mówi po angielsku

Język angielski to najpopularniejszy język obcy w Polsce, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia. Dominuje też wśród Europejczyków – co trzeci mówi po angielsku. To znacznie więcej niż kolejne w tym rankingu niemiecki oraz francuski. A ile osób mówi po angielsku na świecie?

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że angielski stał się współczesną lingua franca – międzynarodowym językiem handlu, show-biznesu, nauki i wymiany myśli. Warto jednak przyjrzeć się liczbom, które za tym stoją, żeby odkryć prawdziwe znaczenie angielskiego.

Angielski rodzimych użytkowników

Angielski jest niezwykle zróżnicowany pod względem akcentów i dialektów, ale warto zwrócić uwagę na inny ważny podział – między angielski wyuczony (jako drugi czy trzeci język) oraz angielski rodzimy (np. w USA czy Nowej Zelandii).

O ile w przypadku angielskiego używanego przez native speakerów możemy liczyć na stosunkowo precyzyjne statystyki, dla angielskiego jako języka obcego możemy polegać wyłącznie na szacunkach. Zresztą trudno powiedzieć, gdzie zaczyna się prawdziwa znajomość angielskiego – czy jest to poziom egzaminu FCE lub CAE, czy liczymy także tych, którzy potrafią się jako tako dogadać po angielsku. Dlatego dane będą nieprecyzyjne i będą różnić się między źródłami.

Dla około 300-400 milionów osób angielski to język rodzimy. Co dwudziesty człowiek na świecie to native speaker angielskiego. Najwięcej z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych (ponad 215 milionów), Wielkiej Brytanii (ok. 60 milionów), Kanadzie (ok. 18 milionów), Australii (ok. 15 milionów), Nigerii, Irlandii, Południowej Afryce oraz Nowej Zelandii (po mniej więcej 4 miliony)

Co ciekawe, angielski nie jest pod tym względem największym językiem współczesnego świata. Jest dopiero trzeci – po używanych w Chinach, Tajwanie, Singapurze oraz Malezji językach mandaryńskich (ok. 15% populacji świata) oraz hiszpańskim.

Angielski jako język obcy

Zdaniem profesora Davida Crystala, autora między innymi Encyklopedii Języka Angielskiego oraz książki English as a Global Language, nierodzimych użytkowników angielskiego jest trzy razy więcej niż native speakerów. Innymi słowy: na jednego rodzimego użytkownika angielskiego przypada trzech, którzy się go nauczyli.

Szacunki mówią o liczbach w przedziale od 250 milionów osób do 1,8 miliarda w zależności od poziomu znajomości języka, który przyjmiemy za podstawę naszych statystyk oraz tego, czy włączymy w obliczenia uczących się angielskiego.

Ile osób mówi po angielsku na świecie – konsekwencje

Te liczby mają ciekawe konsekwencje zarówno dla native speakerów, jak i uczących się angielskiego. W tej chwili dużo bardziej prawdopodobne jest to, że angielskiego będziemy używać w kontaktach z innymi, którzy się go nauczyli (np. Chińczykami czy Szwedami). Pojawiają się nawet koncepcje, by uczyć angielskiego bez komponentu kulturowego (tzw. Globish) lub w jakiejś umiędzynarodowionej formie.

Z drugiej strony Brytyjczycy czy Amerykanie tracą w pewnym sensie kontrolę nad swoim językiem. Nawet jeśli wciąż oni ustalają reguły gramatyki czy odpowiedniego słownictwa, świat niekoniecznie chce słuchać – w rozmowie biznesowej Chińczyk i Polak będą raczej polegać na praktycznym angielskim niż idiomach czy doskonałym stylu. Jeszcze większy wpływ na demokratyzację angielskiego ma internet i inne technologie.

Tutaj ciekawa infografika przedstawiająca dane o tym, ile osób mówi na świecie po angielsku.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}