25 października, 2012

blog po angielsku

Czy warto założyć bloga, żeby wspomóc naukę języka angielskiego? Tak, tak i jeszcze raz tak. Piszę to z całym przekonaniem jako lektor angielskiego oraz nałogowy użytkownik i czytelnik blogów. Niestety, z mojego doświadczenia wynika, że uczniowie bardzo rzadko podzielają ten entuzjazm. Pozwólcie, że zanim pojawi się lista miejsc, gdzie można założyć bloga po angielsku, najpierw wyjaśnię swój entuzjazm.

Dlaczego uważam, że blog to podstawowe narzędzie do nauki języka?

Po pierwsze, nie wyobrażam sobie skutecznej nauki angielskiego bez nauki pisania. Oczywiście, jeśli ktoś ma antypatię do przelewania słów na papier, zawsze się wykręci, ale dla mnie to niepodważalny fakt, że regularne pisanie pomaga wyrażać się w języku – rodzimym i obcym. Blog to doskonałe miejsce, żeby pisać po angielsku w sposób systematyczny, zorganizowany i atrakcyjny wizualnie. To naprawdę fajne połączenie.

Po drugie, do naszych myśli, pomysłów i historii opublikowanych na blogu możemy zawsze wrócić. To oznacza kilka udogodnień – bez problemu będziemy mogli poprawiać własne błędy i będziemy mieć dziennik własnych postępów w nauce. To fenomenalne, jak inne będziemy mieć spojrzenie na wiele rzeczy po roku czy dwóch oraz jak dużo będziemy mogli sami poprawić, jeśli rzeczywiście w międzyczasie wykonaliśmy postępy.

Po trzecie, wokół bloga można stworzyć społeczność lub dołączyć do innych społeczności. Dzięki temu nie będzie to pisanie do szuflady, sobie a muzom, ale udział w jakiejś większej rozmowie. Może nie od razu, ale z czasem – dlaczego nie? Blogowanie po angielsku czy w innych językach to bardzo popularna metoda nauki w tej chwili – nie będzie problemu ze znalezieniem ludzi o podobnych celach.

Po czwarte, techniczna strona prowadzenia bloga po angielsku da nam mnóstwo okazji do treningu językowego. Przecież cały interface będzie po angielsku (jeśli sobie go tak ustawimy). Na każdym kroku będziemy więc stykać się z absolutnie autentycznym, nowoczesnym angielskim. To zaleta nie do przecenienia.

Po piąte – ale o czym pisać swojego bloga językowego? Tematów i tropów jest co niemiara. Warto zacząć od opisywania naszej codzienności. Nawet proste opisy dnia, myśli czy pomysłów to okazja do skonfrontowania się z językiem. Czy umiem to napisać po angielsku? Jak to wyrazić? Może czasem trzeba będzie sięgnąć do słownika. Można też zapisywać słownictwo, przykłady zdań, skrawki wypowiedzi, coś co nam się spodobało lub nie na ostatnich zajęciach. Blog może służyć za miejsce, gdzie da się fajnie rozszerzyć jakiś temat – znaleźć więcej informacji, przeczytać, streścić, zrobić na swoim blogu odnośniki, itp. To zabawa połączona z nauką języka. A może w pewnym momencie przyjdzie ci do głowy pomysł na bloga po angielsku wokół jednego tematu (moda, uroda, piłka nożna, samochody). Kto wie?

Gdzie założyć angielskiego bloga? 10 darmowych serwisów

W sumie nie ma w tej liście jakiejś specjalnej kolejności, chociaż na początek idą zdecydowani liderzy, największe na świecie platformy do blogowania. Im dalej, tym bardziej niszowo będzie się robić.

1. Blogger / Blogspot

Blogger to prosta w obsłudze, ale bardzo funkcjonalna platforma do blogowania należąca do firmy Google. Jak otworzyć tam bloga po angielsku? Musisz mieć konto Gmail, zarejestrować swoją subdomenę (np. mojblog.blogspot.com) zmienić język bloga na angielski i po krzyku. Właśnie stworzyłaś swój pierwszy blog po angielsku. Rzuć okiem na kilka przykładów.

blog po angielsku - Google Blogger

2. WordPress

WordPress to ta sama liga, jeśli chodzi o liczbę użytkowników co Blogger. Jest co najmniej tak samo funkcjonalny i posiada bardzo dużą społeczność zaangażowaną w jego rozwój.

angielski blog wordpress

3. Tumblr

Tumblr jest szczególnie ceniony przez designerów, ludzi sztuki czy fotografów. Oferuje świetne narzędzia do prezentowania swoich prac w atrakcyjnej formie. Jeśli lubisz estetykę połączoną z funkcjonalnością – tylko się rejestrować.

gdzie założyć blog po angielsku Tumblr

4. Soup

Soup to serwis trochę siostrzany wobec Tumblera. Pozwala na publikowanie i organizowanie różnego rodzaju wpisów – wideo, tekstowych, cytatów, odnośników do innych stron. Dla mnie bomba.

jak założyć bloga po angielsku

5. Posterous

Posterous jest zorganizowany wokół tzw. miejsc. Każdy blog to takie tematyczne czy osobiste miejsce. Łatwy w obsłudze, estetyczny.

nauka angielskiego blog czy warto

6. BigContact

BigContact wyróżnia się narzędziami, które oferuje dodatkowo dla swoich użytkowników. Pozwala nagrywać i natychmiast publikować podcasty. Dla uczących się angielskiego to spore usprawnienie – nie tylko możemy ćwiczyć pisanie, ale też mówienie. I wracać do naszych nagrań przyszłości.

uczenie się angielskiego na blogu

7. Gloster

Gloster to nie blog, ale glog, jak twierdzą twórcy – zupełnie nowa kategoria. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość tworzenia i dzielenia się multimedialnymi memami oraz mocno zaangażowanych użytkowników. Jeśli opublikujemy coś fajnego, możemy liczyć na mnóstwo komentarzy.

gloster logo

8. LiveJournal

LiveJournal jest oparty o prostą konstrukcję osobistego dziennika. Trochę staroświecki interface oraz wygląd strony, ale jeśli ktoś lubi – dlaczego nie?

9. InsaneJournal

InsaneJournal to bliźniaczy portal dla LiveJournal, ale pod względem wyglądu i funkcjonalności jest jeszcze bardziej ascetyczny.

10. Drupal Gardens

Drupal Gardens to dość nowe miejsce dla blogujących. Można zajrzeć i wypróbować – to platforma o dużych możliwościach, ale raczej mało przyjazna dla początkującego.

To nie wszystkie miejsca w sieci, gdzie można założyć bloga po angielsku. Jest przecież Twitter, który pozwala na wpisy o długości 160 znaków, są BlogDrive i Blogigo, jest cała masa innych serwisów. Tylko czy nie łatwiej dzisiaj założyć blog po angielsku niż go systematycznie pisać?

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}