FCE to na skali trudności popularnej organizacji certyfikującej Cambridge ESOL pierwszy poważny egzamin. Poniżej jest kilka certyfikatów dla dzieci, ale są one raczej formą wprowadzenia do całego systemu niż rzeczywistą kwalifikacją. Nad FCE znajdują się certyfikaty CAE (Certificate in Advanced English) oraz CPE (Certificate of Proficiency in English).
Czy egzamin ECE jest trudny? Czy trudno zdać FCE?
Odpowiem na to pytanie na trzy różne sposoby – mam nadzieję, że któryś z nich pomoże Ci w subiektywnej ocenie trudności tego popularnego egzaminu oraz pozwoli podjąć właściwe decyzje.
Ile procent kandydatów zdaje FCE?
To nasza pierwsza miara trudności egzaminu – im więcej osób go oblewa, tym trudniejszy. Żeby zdać egzamin FCE oraz otrzymać upragniony certyfikat, musimy otrzymać ocenę A, B lub C. Obie oceny poniżej tego progu, czyli D oraz E oznaczają niezdany egzamin oraz brak certyfikatu.
Spójrzmy na statystyki za trzeci kwartał 2011r. dostępne na stronach British Council, organizatora egzaminów w Polsce.
Jak widać, ok. 70% kandydatów zdaje egzamin FCE i dostaje certyfikat. To zdecydowana większość, ale na pewno nie wszyscy. Siedmiu na dziesięć osób się udaje. Reszta albo kompletnie go zawala (6%), albo pisze na wynik potwierdzający umiejętności o poziom niżej (23%).
Gdzie plasuje się FCE w Europejskich Ramach Znajomości Języków?
Każdy, kto uczy się języków w formalny sposób (szkoła, kursy, podręczniki itp.) spotkał się pewnie z oznaczeniami typu A1, B2, C1 i tak dalej. Pochodzą one z dokumentu Unii Europejskiej, który wprowadza wspólne standardy do opisu umiejętności językowych. A1 to podstawowe posługiwanie się językiem, C2 to biegłość.
Egzamin FCE odpowiada oznaczeniu B2, czyli znajduje się w górnej części tej klasyfikacji, ale sporo poniżej biegłości. Słowem kluczem jest w przypadku B2 niezależność. Użytkownik języka ma być niezależny, czyli samodzielnie czytać, mówić i rozumieć nawet w stosunkowo złożonych sytuacjach.
Co ważne, ocena A (najwyższa) na egzaminie FCE odpowiada już poziomowi C1, czyli podchodzi pod biegłość językową. Oceny B i C to typowe B2, natomiast oblewająca ocena D potwierdza znajomość angielskiego na poziomie B1. Ocena E (najniższa) niczego nie potwierdza.
Czy egzamin FCE jest trudny – moje doświadczenia
Prowadziłem kilka grup przygotowujących się do FCE oraz pracowałem z kilkoma podręcznikami. Egzamin FCE prawie nigdy nie jest bezproblemowy dla kursantów. Nawet jeśli rozpoczynają kurs w dobrej formie, wciąż są elementy, które muszą poprawić, żeby komfortowo go zdać.
Moim zdaniem do najtrudniejszych wymagań należą:
- konieczność dużej kontroli nad językiem angielskim w trakcie wypowiedzi ustnej oraz w części pisemnej (tu nie ma przypadków, a egzaminatorzy widzą nasze luki jak na dłoni),
- konieczność precyzyjnego użycia języka w części gramatycznej (o ile kiedyś był to konik zdających, teraz jest to raczej pięta Achillesowa – wolimy się komunikować a zadania z sekcji Use of English wymagają zastosowania adekwatnych struktur, liczy się każde słowo, a czasem i literka),
- niewystarczająca ilość czasu w sekcji czytanie oraz słuchanie (problem ten wynika z małej ilości treningu, im więcej czytamy i słuchamy przed egzaminem, tym lepiej)
Podsumowanie – czy egzamin FCE jest trudny?
Jak każdy poważny egzamin, FCE stawia jasne wymagania i jeśli ich nie spełnimy, nie otrzymamy certyfikatu. Tu raczej nie ma przypadków. Jeśli poznamy format egzaminu oraz opanujemy wymagany materiał, nic nie powinno nas zaskoczyć.