22 czerwca, 2012

Czas past simple to jeden z podstawowych czasów w angielskim. Obok present simple czy present continuous należy do absolutnych fundamentów naszej znajomości języka. Dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zrozumieć, kiedy używać past simple oraz jak go tworzyć. W tej lekcji najpierw przedstawię te informacje po polsku, potem możesz obejrzeć darmową lekcję po angielsku, a na koniec zapraszam do ćwiczeń.

Kiedy używać czasu past simple?

Past simple to czas przeszły. Używamy go do opisywania przeszłości. No dobrze, skoro to takie proste, to dlaczego jest jeszcze kilka innych czasów przeszłych? Tym bym się na razie nie przejmował, chyba że szukasz informacji o różnicach między past simple a past continuous lub past simple a present perfect. Najpierw przyjrzyjmy się głównej zasadzie użycia past simple.

Brzmi ona: czasu past simple używamy wtedy, jeśli czynność się definitywnie skończyła, a my mamy informację kiedy to się stało.

He moved to San Francisco in May. [W maju przeprowadził się do San Francisco]

Uwaga: informacja, kiedy czynność się wydarzyła, nie musi być w tym samym zdaniu co czasownik. Może być w poprzednich zdaniach, może być w domyśle, może mieć też mniej oczywistą formę.

They got divorced. Then he moved to San Francisco. [Rozwiedli się. Potem przeprowadził się do San Francisco]

Czas past simple to najważniejszy czas przeszły w angielskim. Jeśli nie wiesz, którego użyć, użyj właśnie tego – może nie będzie gramatycznie, ale komunikacyjnie zadziała. Zanim poznasz inne, dobrze się go naucz. To podstawa.

Jak tworzyć czas past simple?

W wersji dla czasowników regularnych past simple tworzy się przez dodanie końcówki [-ed].

Present simple: I work from home. [Pracuję z domu]

Past simple: I worked from home yesterday. [Wczoraj pracowałam z domu]

I tyle. Tak samo dla wszystkich osób. Jest kilka wyjątków związanych z pisownią, o których dowiesz się z nagrania wideo. Obejrzyj koniecznie! Mnóstwo przykładów, wymowa, wszystko po angielsku.

A jak tworzyć pytania w past simple? Potrzebujemy dwóch rzeczy: czasownika posiłkowego [did] oraz bezokolicznika (infinitive).

Twierdzenie: I worked from home yesterday.

Pytanie: Did you work from home yesterday? [Pracowałaś wczoraj z domu?]

Znika końcówka [-ed], dodajemy [did], dostosowujemy osobę i gotowe. Tak samo w każdej osobie.

Zostały jeszcze przeczenia. Znowu będziemy potrzebować czasownika posiłkowego [did], bezokolicznika oraz przeczenia [not]. Często będziemy używać skrótu [didn’t], żeby było szybciej.

Twierdzenie: I worked from home yesterday.

Przeczenie: I didn’t work from home yesterday. [Nie pracowałem wczoraj z domu]

A co z czasownikami nieregularnymi w czasie past simple? Cóż, jeśli chodzi o przeczenia i pytania wszystko wygląda tak samo – odpada końcówka [-ed], potrzebujemy za to czasownika [did] lub [didnt]. Problem jest z twierdzeniami. Tu potrzebujemy nieregularnych form czasownika.

Present simple: I go to school by bike.

Past simple: I went to school by bike. [Pojechałam do szkoły na rowerze]

Pytanie: Did you go to school by bike?

Przeczenie: I didn’t go to school by bike.

Skąd mam wiedzieć, że czas przeszły od [go] to [went]? Może pomóc ci ta strona, ale na dłuższą metę po prostu trzeba się ich nauczyć – najlepiej czytając, robiąc mnóstwo notatek, zauważając je w kontekście i używając.

Zacznij już teraz – przejdź do strony z ćwiczeniami na czas past simple.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}