6 stycznia, 2013

notatki

Nie ma nauki bez robienia notatek. Dotyczy to nie tylko języków obcych, ale też każdej innej dziedziny. Dotyczy to zresztą nie tylko edukacji. Jestem pod tym względem radykalny – umiejętność robienia, porządkowania i korzystania z notatek to absolutny fundament.

Obfite notatki to jeden z moich sekretów skutecznej nauki języka angielskiego, pomagają mi także w wielu innych dziedzinach życia. Bardzo długo używałem do ich robienia papierowych notatników lub zeszytów. Większość do dzisiaj posiadam – są zapisane słówkami, cytatami, nazwiskami, tytułami, mapami mózgu, pomysłami, itp.

Przez ostatnie kilka lat stopniowo przesiadłem się jednak na darmowe aplikacje do notowania i dzisiaj mogę już stwierdzić z całym przekonaniem: co ja bym dał za to, żeby móc z nich korzystać już 15-20 lat temu!

Wszystkie moje zapiski byłyby teraz w jednym miejscu – od notatek z angielskiego i innych przedmiotów po najdziwniejsze pomysły, które miałem po drodze!

Na szczęście jestem od zawsze maniakiem organizowania informacji i gdy tylko pojawiały się ciekawe programy lub aplikacje z tej dziedziny, szybko je adoptowałem do swoich potrzeb. Przez ostatnie kilka lat wypracowałem swój warsztat pracy, którym chciałbym się teraz podzielić.

Evernote

Evernote to dla mnie kompletnie rewolucyjne narzędzie – darmowy program (jest też wersja polska, ale dla uczących się angielskiego polecam oczywiście angielską) do robienia i organizowania notatek. Piętnaście sekund po przeczytaniu o nim w internecie, miałem go nas swoim komputerze – było to jakieś cztery lata temu.

Co możemy robić w Evernote? Po zainstalowaniu na PC, tablecie lub smartfonie, możemy tworzyć w nim notatniki (np. angielski, praca, itp.), a wewnątrz tych notatników możemy tworzyć notatki. Które z kolei możemy dowolnie nazywać oraz dodawać do nich etykietki (np. słówka, gramatyka, itp.).

Najlepsze jest to, że dostęp do naszej bazy notatek mamy z każdego urządzenia podłączonego do internetu (komputera, smartfona, tabletu, a nawet z przeglądarki internetowej). Takiego sposobu robienia notatek właśnie potrzebowałem pracując i ucząc się głównie w internecie oraz na różnych urządzeniach.

Evernote to fenomenalne narzędzie, którego używania powinno się uczyć w szkołach, które niestety wciąż żyją w innym świecie. Po pierwsze, tego typu aplikacje mogą pomóc nam jakoś ogarnąć zalew informacji, którego jesteśmy uczestnikami bez względu na wiek, oraz uporządkować go dla własnych potrzeb. Po drugie, to narzędzie idealnie współgra ze coraz bardziej dominującym stylem życia. Jak widzę nastolatków wychodzących ze szkoły – 90% z nich jest wpatrzona w swoje komórki lub inne urządzenia.

Pokazanie im, jak działa i jak może im pomóc Evernote i inne aplikacje użytkowe tego typu jest w tej chwili nieporównanie ważniejsze niż uczenie ich o Bitwie pod Cedynią!

Diigo

Moim drugim najważniejszym narzędziem robienia notatek jest wtyczka do przeglądarki (Chrome, Firefox, itp.) o nazwie Diigo. Rozwiązuje ona kilka dojmujących problemów człowieka, który codziennie trafia na dziesiątki stron internetowych, ale nie wszystkie może przeczytać w całości, nie wszystkie informacje zapamięta, niektóre chciałby gdzieś zachować.

Jak organizować ulubione i robić notatki w internecie – Diigo

Nie oszukujmy się – większość z nas używa w tej chwili internetu w sposób praktycznie ciągły, jeśli nie w pracy, to po pracy. Jego porządkowaniem zajmują się firmy typu Google, ale my także możemy go dla siebie organizować.

Diigo jest pod tym względem jak gwiazdka z nieba. Możemy za jego pomocą zachować konkretną stronę internetową w pamięci aplikacji. Działa to jak dodanie do ulubionych (bookmarks), tyle, że nie robimy tego na jednym komputerze, tylko na swoim wirtualnym koncie, do którego mamy dostęp z każdego innego komputera po podaniu hasła. Nigdy więcej nie stracimy swoich ulubionych stron po zmianie systemu operacyjnego!

Ale to byłoby za mało – Diigo to tak naprawdę całkiem potężny system do zarządzania informacjami. Strony, które w nim zachowujemy, możemy dla siebie opisać oraz dodać do nich różne etykietki (np. moda, finanse, itp.). Dzięki temu tworzymy uporządkowaną bazę stron internetowych, w której łatwiej potem odnajdziemy poszukiwane informacje.

Dzięki Diigo przestałem się zastanawiać, gdzie ja kiedyś widziałem ten czy tamten artykuł. Jeśli zachowałem go w Diigo, wchodzę do swojej biblioteki – raz, dwa i go odnajduję.

To nie wszystko – Diigo pozwala również robić notatki na stronach internetowych, dokładnie takie same jakie przyklejamy na lodówkę. Wiszą sobie na stronach, gdzie je zostawiliśmy. Możemy również podkreślać ważne treści czy wycinać interesujące nas fragmenty (np. cytaty), które potem znajdą się w naszej własnej bibliotece Diigo. To dużo lepsze niż notowanie na papierowych karteczkach, które się potem gubią, starzeją, itp. – przynajmniej dla mnie.

Pearltrees

O ile bez pierwszych dwóch aplikacji robienie notatek byłoby dla mnie dużo trudniejsze, o tyle Pearltrees traktuję trochę jak sympatyczny gadżet. Jest to podobnie jak Diigo dodatek do przeglądarki, którego zadaniem jest porządkowanie stron internetowych, które nas interesują.

Nasza biblioteka ma jednak bardzo atrakcyjną wizualnie formę – mapy mózgu złożonej z „pereł”, w których możemy trzymać interesujące nas dokumenty. Jest to po prostu ładny sposób na uporządkowanie różnych przydatnych stron internetowych w foldery w kształcie pereł.

Jak robić notatki w internecie - Pearltrees

Jak robić notatki w internecie – moje drzewo Pearltrees

Nie jest to specjalnie funkcjonalne i gdy pracuję używam jednak w pierwszej kolejności Diigo, ale sposób organizowania informacji zaproponowany przez Pearltrees jest niezwykle inspirujący.

Strona internetowa

Coraz mniej ludzi pamięta, że internet został stworzony przez naukowców jako sposób na udostępnianie i porządkowanie dokumentów. Niestety w tej chwili częściej kojarzymy to medium z portalami plotkarskimi, agresywnymi reklamami i innego rodzaju spamem. To mniej praktyczna, a bardziej rozrywkowo-komercyjna strona internetu.

Ale internet to wciąż ni mniej ni więcej jak zbiór dokumentów. A strona internetowa to zamknięty zbiór dokumentów na jakiś temat połączonych odnośnikami, z dodanymi kategoriami, etykietkami i nawigacją.

To proste i zarazem potężne środowisko do robienia notatek, do których będziemy mieć dostęp zawsze i wszędzie tam, gdzie jest internet. No i najważniejsze – upadły wszelkie bariery techniczne i ekonomiczne, które do niedawna uniemożliwiały wielu ludziom założenie strony internetowej. Dzisiaj możemy skorzystać z dziesiątek darmowych serwisów lub założyć coś własnego za równowartość biletu studenckiego z Gdańska do Wrocławia.

Robienie notatek – kluczowa umiejętność

Nie ma jednego właściwego sposobu na robienie notatek z angielskiego, z innych przedmiotów czy w pracy. Uważam jednak, że porządkowanie mas informacji, które codziennie przerabiamy w różnej formie, nie tylko w szkołach, to kluczowa umiejętność.

Dzięki niej szybciej opanujemy język obcy, ponieważ wiedza łatwiej ułoży się nam w jedną całość. Będzie sklasyfikowana, opisana, uporządkowana, logicznie połączona. Ale dotyczy to również każdej innej dziedziny rzeczywistości – tak trudno nam czasami zrozumieć świat finansów osobistych, nowych technologii, ubezpieczeń, itp. Robienie notatek to skuteczny sposób na stopniowe porządkowanie pojęć – dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej wypracować w tej kwestii swój warsztat. I uczyć tego w szkołach!

Przeczytaj też o technice Feynmana oraz innych sposobach na uczenie się lepiej.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}