11 października, 2012

angielski za darmo

Jeśli pod pojęciem angielski za darmo rozumiemy uczenie się bez wydawania pieniędzy – odpowiedź brzmi: absolutnie tak. To możliwe. Jeśli pod pojęciem angielski za darmo rozumiemy uczenie się bez wysiłku i zaangażowania – odpowiedź brzmi: absolutnie nie. To niemożliwe.

Jest kilka bardzo atrakcyjnych możliwości uczenia się angielskiego (i innych języków) bez kosztów lub bardzo tanio. Większość z nich wymaga jednak od nas większej dyscypliny oraz większej dozy uwagi niż tradycyjne metody.

Angielski za darmo – możliwości

1. Organizacje charytatywne

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, spotkałaś się zapewne z amerykańskimi misjonarzami namawiającymi do odwiedzenia ich domu spotkań, gdzie prowadzone są darmowe konwersacje z angielskiego dla wszystkich. To znani na całym świecie ze swojej działalności charytatywnej Mormoni.

Zajęcia są oparte w dużej mierze o rozmowy na temat Biblii i ogólnie pojętą tematykę religijną, co jest dla większości uczących się angielskiego bardzo dużym ograniczeniem. Nie jest to oczywiście nauka w tradycyjnym tego słowa znaczeniu (z książkami, zadaniami domowymi, itp.) Nie każdy czuje się też komfortowo uczestnicząc w tego typu spotkaniach.

2. Wymiana międzynarodowa – w necie i w realu

Nie da się ukryć, że chyba nigdy nie mieliśmy tylu możliwości obcowania z ludźmi z całego świata. W trakcie takich spotkań uczymy się angielskiego (i innych języków obcych) nie tylko za darmo, ale przede wszystkim w autentycznym środowisku. Rozmawiając, kłócąc się, opowiadając historie.

Taka wymiana może mieć różne formy – dlaczego nie skorzystać z technologii typu Skype, która umożliwia rozmowy na odległość bez opłat? Wystarczy znaleźć kogoś zainteresowanego podobną wymianą językową na portalach typu language exchange („wymień się językiem”) lub kontynuować znajomość z realu.

A może dołączyć do międzynarodowych klubów podróżników, np. CouchSurfing czy Hospitality Club? Polegają one mniej więcej na tym, że udostępniamy swoje mieszkanie obcokrajowcom, którzy wędrują akurat przez nasze miasto, i możemy liczyć na tego typu przywileje z ich strony, gdy my zawitamy w ich okolice. Oczywiście to my decydujemy, kogo przyjąć, a kogo nie. W każdym razie – takie spotkania to okazja do pogadania po angielsku.

Jeśli nie czujesz się komfortowo udostępniając swój pokój czy mieszkanie obcym ludziom, można to zorganizować inaczej. W miastach studenckich w październiku pojawiają się studenci programy Erasmus – spotykają się często w pubach, klubach i innych miejscach dostępnych dla każdego. To otwarte i przyjazne środowisko, w którym na pewno znajdziemy mnóstwo okazji do ćwiczenia prawdziwego, międzynarodowego angielskiego.

3. Darmowe kursy i strony do nauki angielskiego

Z materiałami do nauki angielskiego naprawdę nie ma w tej chwili problemów. Jest ich wręcz nadmiar i problemem jest wybranie czegoś wartościowego dla siebie. Jestem pewien, że są setki osób, które na półkach mają kilkanaście książek lub kursów DVD z angielskiego, a jednak wciąż nie są zadowolone ze swojego angielskiego. Dlaczego? Ponieważ brakuje im motywacji, regularności, a przede wszystkim systemu, dzięki któremu nauka jest systematyczna i przynosi efekty.

System może być bardzo prosty, np. 30 minut sensownej, różnorodnej nauki dziennie, może być też bardziej złożony (tutaj przykład systemu do nauki angielskiego z piosenek).

Darmowych materiałów nie brakuje, niektóre są nawet lepiej wykonane niż płatne kursy angielskiego online. Tutaj znajdziesz listę pięciu darmowych stron do nauki języka angielskiego, od gramatyki po lekcje z native speakerem na YouTube.

Jeśli szukasz konkretnych lekcji, tutaj znajdziesz teorię i ćwiczenia na czas przeszły past simple, różnicę między past simple a past continuous oraz różnicę między already a yet.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}