11 września, 2012

angielski książki

Czytanie w oryginale to wielkie osiągnięcie. Literatura, a nawet prasa, to wyższy poziom wtajemniczenia i naprawdę niewielu uczących się angielskiego dociera to tego poziomu. A szkoda, bo czytanie książek, gazet czy internetu po angielsku to wielka przyjemność.

Zresztą nie da się nauczyć języka, angielskiego ani żadnego innego, bez czytania. To po prostu niemożliwe. Jeśli nie lubisz mówić po polsku, pewnie nie będziesz nigdy wielkim mówcą po angielsku. To samo z czytaniem – jeśli nie czytasz po polsku, czytanie po angielsku też może sprawiać ci trudności.

Jak tanio kupić angielskie książki w Polsce, jeśli chcesz posmakować czytania w oryginale?

1. Brytyjski Amazon

Amazon to gigantyczny supermarket, który króluje w sprzedaży praktycznie wszystkiego przez internet. Nie ma jeszcze polskiej wersji (jest zapowiadana), ale bez problemu kupimy książki czy inne produkty w Amazonie brytyjskim. Mają fantastyczne ceny, a na dodatek darmową przesyłkę do Polski przy zamówieniach powyżej 25 funtów.

Jeśli dużo czytamy po angielsku, nie ma moim zdaniem lepszego sposobu na kupienie tanich książek w oryginale. Za około 5-6 funtów (czyli jakieś 25-30zł) kupimy nowego paperbacka (książkę w miękkiej oprawie) z bezpłatną dostawą do domu, jeśli wartość zamówienia przekroczy 25 funtów.

Jeśli ktoś zna tańszy i wygodniejszy sposób na tanie książki po angielsku (na dodatek nieużywane), chętnie poznam. Wiem, że są inne księgarnie internetowe, choćby BookDepository.com, ale dla mnie wyraźnie przegrywają w konkurencji na ceny.

2. aukcje Allegro

Jest co najmniej kilkunastu sprzedawców na Allegro, którzy wyspecjalizowali się w sprowadzaniu używanych książek po angielsku. Regularnie latają do Londynu czy Edynburga i sprowadzają hurtowe ilości wszelkiego typu literatury. Jeśli ktoś był w Wielkiej Brytanii, wie, jak łatwo kupić na miejscu tanie używane książki. Małe antykwariaty to bardzo popularny widok.

Ceny na Allegro uzależnione są od stanu książki oraz chodliwości tytułu. Można trafić na niezłe oferty, po 5-10zł za tytuł, ale sprzedawcy zazwyczaj cenią się dużo wyżej. Poza tym musimy opłacić koszty przesyłki. Zanim odkryłem brytyjski Amazon, zostawiłem na Allegro kilkaset złotych.

Wadą kupowania na Allegro lub na stronach handlarzy używanymi książkami jest ograniczony wybór. Jesteśmy trochę uzależnieni od dostaw z UK. Amazon to pod tym względem nieprzebrane bogactwa i praktycznie nieograniczony wybór. Na dodatek mają sprytny system rekomendowania książek, które mogą cię zainteresować oraz przydatną listę życzeń.

3. Antykwariaty, w tym latające

Angielskie książki sprzedają niektóre antykwariaty. Jest kilka, które specjalizują się tylko w takim asortymencie. Ceny muszą być wyższe niż na Allegro (lokalizacja, pracownicy), ale czego nie robi się dla atmosfery.

W Poznaniu jest jeden latający antykwariat z używanymi książkami po angielsku. To dwie panie-pasjonatki, które prowadzą działalność polegającą na rozkładaniu się z małym stoiskiem na uniwersytetach. Mają spory wybór, doradzają (tam odkryłem np. fenomenalną książkę Kite Runner napisaną przez Khaleda Hosseini, ciekawostka: kiedyś Donald Tusk wspomniał, że to jedna z jego ulubionych książek ostatnich lat). Niestety, ceny mają raczej wysokie. Czasem jednak u nich kupuję, żeby pomóc ich interesowi przetrwać.

4. Księgarnie językowe, Empik i inni

W Empiku czy księgarniach językowych można kupić angielskie książki, ale rzadko można je kupić tanio. Duże, sieciowe sklepy w Polsce narzucają bardzo wysokie marże, które osobiście omijam szerokim łukiem, chyba że potrzebuję czegoś natychmiast. Wtedy zdarza mi się skorzystać z ich oferty.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}