Nauka języka z aplikacjami mobilnymi może być nie tylko efektywna ale i przyjemna. Podobnie jak ze stronami internetowymi dedykowanymi nauce języka angielskiego. Większość zadań jakie oferuje nam aplikacja rozłożonych jest w czasie, tempo ich wykonania zależy wyłącznie od użytkownika. To użytkownik decyduje kiedy, gdzie i ile zadań wykona zaliczając kolejny poziom, etap kursu online, bądź też powtarzając kolejny raz tę samą partię materiału. Formuła aplikacji mobilnych jest bardzo różnorodna. Na rynku dostępne są aplikacje stricte edukacyjne i te, które pośrednio uczą języków, jednak służą jeszcze czemuś.
Artykuł oraz lista aplikacji zostały stworzone przez specjalistów z portalu z e-korepetycjami, firmy Preply. Portal pomocny jest m.in. w nauce języka angielskiego przez Skype.
Lista 15 najciekawszych aplikacji
1
Ciekawą aplikacją na telefon jest Duolingo. Darmowa aplikacja działa zarówno na iOS jak i Androidzie. Czytelna i przejrzysta szata graficzna, łatwa obsługa oraz różnorodność testów sprawdzających wpływają na popularność aplikacji pośród użytkowników. Jest to aplikacja wielojęzyczna co jest jej największym atutem, bowiem uczy angielskiego, hiszpańskiego niemieckiego. Wielość wersji aplikacji przemawia za jej kompleksowością.
2
Dość typową, jednak niezmiernie użyteczna aplikacją są Fiszki. Dzięki możliwości komponowania własnych list słówek i organizowania powtórek można w łatwy i przyjemny sposób wzbogacić słownictwo bez potrzeby ślęczenia nad słownikiem czy podręcznikiem.
3
Mimo iż wiele osób nie uważa Google Translate za odrębną aplikację do nauki a podstawowe narzędzie internetowe, to jest to również aplikacja na telefon. Translator pozwala tłumaczyć ale i poznawać znaczenie zwrotów, słów, doskonalić swoje rozumienie, pisownię. Prosta obsługa, bezpłatność oraz szeroki zasób haseł jakie translator tłumaczy to podstawowe zalety aplikacji. Bez wątpienia jest to podręczne narzędzie, jednak doskonale zdaje egzamin w podróży, w pracy, wszędzie tam gdzie na szybko jest nam potrzebne tłumaczenie.
4
Popularną aplikacją edukacyjną na Androida jak i iOS’a jest Babbel. To aplikacja obsługująca aż trzynaście języków. Oferuje ona interaktywny kurs językowy na wielu poziomach zaawansowania. Przyjemne ćwiczenia, jakie można wykonywać w dowolnym tempie pozwala na elastyczność względem potrzeb użytkownika.
5
Bardzo ciekawą w swej konstrukcji aplikacją jest MindSnacks. Dzięki różnorodności języków można skorzystać z aplikacji w wielu wersjach językowych. Mimo iż jest to płatna aplikacja to użytkowników jej nie brakuje. Nauka w MindSnacks to pokonywanie kolejnych etapów gry językowej poprzez rozwiązywanie zadań i łamigłówek, układanek i zmagania w słówka z telefonem/tabletem.
6
Popularną na całym świecie aplikacją do nauki angielskiego jest MyWorldBook. Aplikacja składa się z 3 etapów: learn, practice i review. W zależności od preferencji mózgu znaczenie słówka można odczytać, przesłuchać jak też zobaczyć. Uporządkowanie słówek w kategorie tematyczne pozwala na wybór określonego słownictwa do nauki. Aplikacja jest odpłatna, aczkolwiek jest to odpłatność symboliczna jak za wartość jaką zapewnia formuła edukacyjna flashcards.
7
Jeśli szukasz aplikacji rozwijającej umiejętności posługiwania się gramatyką w języku angielskim warto zainwestować w Grammar Practice English 1 i 2. dzięki zadaniom jakie serwuje nam aplikacja nauczymy się poprawnej budowy zdań. Ograniczeniem dla aplikacji jest kompatybilność wyłącznie z Androidem.
8
Jedną z aplikacji oferujących naukę przez zabawę jest Second Word Challenge. To szereg quizów tematycznych, które ćwiczą refleks, spostrzegawczość jak również przyswajanie wiedzy. W minutę użytkownik musi odpowiedzieć na piętnaście pytań dotyczących życie codziennego, podstawowych zagadnień. Wadą aplikacji jest dostępność jedynie na system iOS.
9
W formie zabawy uczyć się można języków na różnych poziomach trudności poprzez aplikację mobilną Palabras Cruzadas. Aplikacja generuje szereg krzyżówek językowych, dzięki którym ćwiczymy słownictwo i nie tylko. To atrakcyjny sposób spędzania czasu z nuta edukacji w tle.
10
Interesująca aplikacją mobilną do nauki języka jest AnyMemoFree. Jej wyjątkowość polega na rozpoznawaniu słabych punktów użytkownika. Na podstawie wykonania szeregu testów i powtórek słownictwa aplikacja tworzy stosowny algorytm, dzięki któremu skłania użytkownika do ćwiczeń i powtórki jedynie materiału dotąd nieopanowanego sukcesywnie rozszerzając słownictwo i złożoność zadań pod kątem zaawansowania materiału.
11
Aplikacją o dobrej reputacji wśród internautów jest Memrise. Anglojęzyczna aplikacja wymusza na użytkowniku poznanie znaczeń wydawanych komend i komunikatów. Oferuje kursy językowe online dla angielskiego i francuskiego. Ciekawostką jest możliwość rywalizacji z innymi użytkownikami Memrise wynikami testów sprawdzających opanowanie materiału w czasie. Dzięki temu, iż kursy się pobiera a nie realizuje online z aplikacji można korzystać również w miejscach bez dostępu do sieci.
12
Ucząc się angielskiego warto sięgnąć po Rocket Languages. Aplikacja ta skupia swą uwagę na konwersacji i umiejętności wypowiedzi. Poza testami i licznymi ćwiczeniami audio aplikacja pozwala na monitorowanie swoich postępów i analizę popełnianych błędów. Atutem aplikacji jest darmowy dostęp do jej zasobów.
13
Nietypową aplikacją do nauki języka jest LearnEnglish Elementary Podcasts. Aż trzy serie scenek i testów sprawdzających rozumienie kontekstowe oraz dosłowne pozwala na podszkolenie języka w stopniu znacznym. Korzystanie z aplikacji i jej walory edukacyjne polegają na tym, iż użytkownik odsłuchuje scenę, sytuację a następnie zadawane są mu pytania tyczące się wcześniej odsłuchanej sceny.
14
Polską aplikacją służącą nauce języków jest LingLing. Aplikacja uczy angielskiego, hiszpańskiego oraz tajskiego i jest w pełni darmowa. Różne stopnie zaawansowania ćwiczeń pozwalają na wpasowanie się w potrzeby użytkowników, którzy pragną poszerzyć słownictwo bierne i czynne.
15
Godną uwagi i polecenia aplikacja mobilną jest Audible. Dostęp do aplikacji pozwala na odsłuchanie setek tytułów z literatury obcojęzycznej, zapoznanie się z fragmentami jak i całością książek w postaci audiobooka w oryginale. Atutem aplikacji jest fakt, iż audiobooki czytane są przez profesjonalnych zagranicznych lektorów, dzięki czemu możemy utrwalić prawidłowy akcent i osłuchać się z poprawną wymową.
Więcej o Preply:
Portal Preply to ukraiński start-up, który działa jak wyszukiwarka korepetytorów. Do wyboru jest język, lokalizacja, cena, opinie i inne parametry wg. których można wybrać najciekawszą formę zajęć czy to w domu czy przez skype. Oferta Preply to:
- zajęcia przez Skype (elastyczne godziny/czas)
- zajęcia u nauczyciela (wybór najlepszego nativa)
- zajęcia w domu/ w biurze
Jak dowiemy się ze strony: przy wyborze zajęć u nauczyciela lub u siebie podaj preferowane dzielnice. Z lewej strony znajduje się panel filtrów. Pomogą one zawęzić wyniki wyszukiwania do tych korepetytorów, którzy najbardziej odpowiadają Ci pod względem ceny i specjalizacji. Możesz także zaznaczyć aspekty, na jakich chcesz się skupić podczas korepetycji, określić przedział cenowy, swój wiek i poziom zaawansowania oraz wiele innych danych. Sugerujemy wykorzystanie wszystkich dostępnych filtrów: dzięki temu szybciej znajdziesz właściwego korepetytora.
Dowiedz się więcej na stronie.